Thompson Rivers University

Faculty of Law celebrates Dean’s Course Prize winners

  Posted on: October 25, 2022

They achieved the highest grades in their Winter 2022 courses, and on Oct. 18, the Faculty of Law celebrated their accomplishments.

The Dean’s Course Prize reception was held in the atrium in Old Main. Dean Daleen Millard, assisted by department Chair Robert Chambers, Assistant Dean Lana Walker and several faculty members, presented the prizes to the top students.

At the ceremony, the dean also paid tribute to the devoted faculty members who support students and to administrative staff who work behind the scenes to assist students and faculty.

Winners for Winter 2022:

  1. Constitutional Law section 90: Mitchell Carter
  2. Constitutional Law section 91: Annalise MacDonald
  3. Property section 90: Mitchell Carter
  4. Property section 91: Tara Christensen
  5. Community Lawyering: Catrina Thomas
  6. Real Estate Law: Scott Narang
  7. The Gregory S. Pun K.C. Award in Advanced Legal Research and Writing: Julia Turner
  8. Norton Rose Fulbright Canada LLP Prize in Contract Law section 90: Ian Meikle
  9. Contracts Law section 91: Nicholas Tsang
  10. Guild Yule LLP Outstanding First-Year Moot Prize: Khushboo Goyal and Tea Mamic
  11. The Norton Rose Fulbright Canada LLP Prize in Torts Law section 90: Vanessa Locke
  12. Torts section 91: Jaya Gill
  13. Crime: Law and Procedure section 91: Hussein Assad
  14. Secured Transactions: Farrukh Ahmad and Pegah Kenarsari
  15. Municipal Law: Sahej Mangat
  16. Criminal Process: Larissa Just
  17. Civil Procedure section 1: Jack Hayhurst
  18. Civil Procedure section 2: Eva Siu
  19. Ethical Lawyering section 1: Catrina Thomas
  20. Ethical Lawyering section 2: Ben Turner
  21. Sports Law: Professional Leagues and International Sports Organisations: Abbey Fortin
  22. Intellectual Property: Rosie Hsueh
  23. Class Actions: Jesse Avery and Daniel Jack Freedman
  24. Mental Health Law: Laurie Schamber
  25. Immigration and Refugee Law: Helan Spindari
  26. Mergers and Acquisitions: Saheena Tegally and Paige Zambonelli
  27. Securities: Matthew Vreugde
  28. Law and Religion: Elliot To
  29. International Trade Law: Chanel Pabla
  30. Comparative and International Indigenous Rights: Andrew Hanna
  31. Communications Law: Jatinder Gill
  32. Insurance Law: Danielle Volpatti
  33. Corporate Governance: Yasamin Abhari
  34. Insolvency Institute of Canada Prize in Bankruptcy and Restructuring Law: Farrukh Ahmad
  35. Thorsteinssons LLP Course Prize in Corporate Tax Law: Harjote Sumbal
  36. Remedies: Kimia Jalilvand
  37. Trusts: Siobhan Rempel
  38. Legal Innovations: Janae Enns
  39. In-House and Corporate Counsel: Jolene Sanderson
  40. A2J – Policy Responses: Jensen Manners
  41. Climate Change and the Law: Emily Dishart
  42. DR in Legal Knowledge: Nicholas Todd and Zachary Halper-Johnson
  43. Rule of Law: Rose Morgan
  44. MacLean Law Prize in Family Law: Angela Tenisci
  45. Western Canada MacIntyre Cup Trial Competition: Kelly Fortune
  46. Advanced Criminal Law: Michael Harrington
  47. Crime: Law and Procedure section 90: Jaehun Park